Wprowadzono przepisy UE dotyczące PPWR, surowe wymagania dotyczące norm recyklingu
Wraz z rozwojem światowej gospodarki i dobrobytem rynku konsumenckiego ilość wytwarzanych odpadów opakowaniowych dramatycznie wzrosła. Już w 1994 r. UE przyjęła dyrektywę w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWD), której celem było zmniejszenie wytwarzania odpadów opakowaniowych oraz zwiększenie wskaźników recyklingu i ponownego wykorzystania. Jednak liczne oceny wykazały, że dyrektywa nie zdołała skutecznie ograniczyć negatywnego wpływu opakowań na środowisko, zwłaszcza nadmiernego stosowania opakowań z tworzyw sztucznych.
Aby dostosować się do zmieniających się potrzeb w zakresie ochrony środowiska, UE zaproponowała w listopadzie 2022 r. nowy projekt rozporządzenia w sprawie odpadów opakowaniowych, dążąc do promowania bardziej wydajnego obiegu zasobów i niższych wskaźników wytwarzania odpadów poprzez kompleksową aktualizację istniejących ram regulacyjnych. 16 grudnia 2024 r.
Rada UE formalnie przyjęła rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Przyjęcie tego rozporządzenia miało głęboki wpływ na zrównoważony rozwój przemysłu opakowaniowego i stworzyło nowe możliwości rozwoju dla takich obszarów, jak recykling polistyrenu.
Rozporządzenie PPWR obejmuje cały cykl życia opakowań, co stawia surowe wymagania dotyczące recyklingu odpadów opakowaniowych. Jeśli chodzi o redukcję opakowań, odpady opakowaniowe muszą zostać zmniejszone o 5% w stosunku do poziomu bazowego z 2018 r. do 2030 r., o 10% do 2035 r. i o 15% do 2040 r., a kraje UE są zobowiązane do zmniejszenia ilości odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych.
Jeśli chodzi o recykling, wszystkie opakowania (z wyjątkiem lekkiego drewna, korka, tekstyliów, gumy, ceramiki, porcelany i wosku) muszą spełniać surowe normy, zanim będą mogły zostać poddane recyklingowi. Opakowania piankowe są szeroko stosowane w nowoczesnym przemyśle opakowaniowym, ale utylizacja odpadów zawsze stanowiła problem.
(Pictures from:https://forsustainablepackaging.eu/)
Wdrożenie rozporządzenia PPWR dało silny impuls do recyklingu polistyrenu. W procesie ponownego wykorzystania odpadów piankowych kluczową rolę odgrywa technologia granulacji. Odpady piankowe pochodzące z recyklingu są przetwarzane przez profesjonalny granulator.
Najpierw odpady piankowe pochodzące z recyklingu są sortowane i przesiewane w celu usunięcia zanieczyszczeń. Następnie odpady piankowe są podgrzewane i topione przez granulator, a następnie wytłaczane przez specjalną formę w celu uzyskania jednolitych cząstek. Cząstki te mogą być wykorzystywane jako surowce i ponownie inwestowane w produkcję produktów piankowych lub innych produktów z tworzyw sztucznych.
Dzięki temu nie tylko uzyskuje się recykling zasobów i zmniejsza się zapotrzebowanie na nowe surowce, ale także zmniejsza się zanieczyszczenie środowiska odpadami piankowymi. Zgodnie z wymogami przepisów PPWR dotyczącymi celów recyklingu odpadów opakowaniowych, więcej firm będzie musiało zwrócić uwagę na recykling i ponowne wykorzystanie odpadów piankowych, co będzie promować dalszy rozwój i wzrost branży recyklingu pianek.
Wdrożenie przepisów PPWR znacznie zmniejszy wytwarzanie odpadów opakowaniowych i zmniejszy negatywny wpływ opakowań na środowisko. Poprzez ustalenie obowiązkowych celów ponownego wykorzystania i recyklingu promowany jest recykling materiałów opakowaniowych i poprawiana jest efektywność wykorzystania zasobów.
W dziedzinie recyklingu pianek, ponieważ więcej odpadów piankowych jest poddawanych recyklingowi, granulowaniu i ponownemu wykorzystaniu, zmniejsza się składowanie i spalanie odpadów piankowych, co skutecznie łagodzi presję na środowisko.