Kompaktor do styropianu powinien być fundamentem dla utylizacji śmieci ze styropianu morskiego, a nie tylko siła robocza
Zanieczyszczenie środowiska to temat niezwykle popularny i ważny. Dotyka coraz więcej obszarów. Nie chodzi tu jedynie o segregacje śmieci, recykling zgromadzonych odpadów, ale również o wciąż istniejące zanieczyszczenia zbiorników wodnych w tym Bałtyku. Masowe akcje sprzątania plaż to wciąż za mało by wyczerpać temat. Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z konsekwencji zanieczyszczania środowiska, w tym również styropianem.
Według raportu z 2015 r. Prawie 8 000 000 ton plastiku trafia do oceanu każdego roku ( w tym styropianu) i może zabić nawet 1 000 000 milionów stworzeń morskich. Liczba niestety wciąż rośnie.
Kompaktor do styropianu, jako przykład zastosowania wschodzącej nauki i technologii, w znacznym stopniu promuje dalszy rozwój recyklingu styropianu od czasu jego zaprojektowania. Problem dotyczący EPS wynika nie tyle z jego wagi, co z jego nieporęcznego rozmiaru.
Kompaktor do styropianu rozdrabnia materiał na mniejsze cząstki, a następnie przetwarza go do zagęszczonych bloków. Proces jest bezpieczny, czysty i nie powoduje żadnych szkodliwych emisji. Ponadto wilgoć na styropianie nie będzie miała na niego negatywnego wpływu.

Pozostający w oceanie styropian to śmieci szkodliwe dla organizmów morskich. Jednak gdy maszyna, taka jak kompaktor do styropianu, zostanie zastosowana w recyklingu, powstanie cyrkularny model biznesowy. Biorąc pod uwagę znane przedstawicielstwo branży recyklingu, GREENMAX Recycling, jako przykład łączy sprzedaż maszyn, kupowanie bloków, produkcję i przetwarzanie ram, tworząc zamkniętą pętlę recyklingu. Ten system recyklingu stosuje wiele znanych na całym świecie przedsiębiorstw, takich jak Wal-Mart i Coca-Cola. Kupili kompaktor do styropianu od GREENMAX i uzyskali zadowalające wyniki.